Bałak Lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa

Producent: Wydawnictwo AA
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 648499
39,90 zł
19,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Unikatowy słownik przedwojennej lwowskiej mowy, słynnego bałaku, z którego słynęło to piękne miasto w okresie II Rzeczpospolitej. Niniejsze opracowanie zostało przygotowane przez rodowitego Lwowiaka, który „ni tyłku w gadaniu, ali nawyt w pisaniu" zaciąga jeszcze tamtą mową. Oprócz tłumaczenia bałakowych wyrazów słownik zawiera też zebrane z różnych źródeł przykłady ich użycia w potocznej mowie galicyjsko-lwowskiej, zarówno tej żywej, codziennej, jak również w utrwalonej na piśmie przez sławnych i mniej znanych, a często nawet anonimowych lwowskich autorów. Po raz pierwszy podjęto też próbę przekładu współczesnej polszczyzny na ówczesny język lwowski, dodając słowniczek „z tutejszego na tamtejsze".

Czego mi naprawdę żal - to lwowskiego bałaku. Bo co tu dużo ukrywać, bo szkoda gadać, czyli właśnie po naszemu szkoden goden, ale niestety skazany jest ten nasz bałak na zagładę i tylko patrzeć, a umrze i nie pozostanie po nim nawet wspomnienie.

Jerzy Janicki

Publikacja jest bogato ilustrowana zdjęciami ulic, placów i parków Lwowa z lat 20. i 30. XX wieku.

Stanisław Domagalski - autor specjalistycznych słowników ekonomiczno-handlowych polsko-rosyjsko-ukraińskich, polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich wydawanych przez wydawnictwo REA i Wiedzę Powszechną.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Świat Kresów” pt. Słynny bałak, czyli mowa przedwojennego Lwowa >>. Gościem programu była Joanna Aleksandra Biniszewska, szefowa Muzeum Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej, które objeło patronat nad książką Stanisława Domagalskiego Bałak Lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa. W audycji można posłuchać przykładów bałaku z tej książki.

Zapraszamy również do wysłuchania fragmentu audycji Danuty Skalskiej z cyklu "Lwowska Fala", emitowanej w Polskim Radiu Katowice, w której m.in. rozmawia o książce "Bałak Lwowski. Mowa przedwojennego Lwowa" z jej autorem - Stanisławem Domagalskim.

Specyfikacja
ISBN 978-83-7864-849-9
Okładka twarda
Liczba stron 256
Wymiary 140 x 200 mm
Autor Stanisław Domagalski
Rok wydania 2017
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: