Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Close

  Dlaczego nie jesteśmy bogaci?

  Producent: Fronda
  Kod katalogowy: 796652
  Dostępność: W magazynie
  Stara cena: 49,90 zł
  30,28 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 30,28 zł
  Sprawdź warunki darmowej dostawy »
  i h
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysłania)
  Cena
  No shipping options

  Dlaczego nie jesteśmy bogaci, a przed prywatnym domem każdego Polaka nie stoi okazały mercedes? Nie umiemy, jesteśmy gorsi od innych, pracujemy niewydajnie? Czy położenie geograficzne naszej ojczyzny to przekleństwo, czy dobrodziejstwo? Czy dyskutując o szansach rozwoju Polski w następnych dziesięcioleciach, zwracamy uwagę na punkt startu, na historyczne przesłanki współczesnego ekonomicznego status quo?

  Niektórzy autorzy piszą naiwnie, że I wojna światowa toczyła się na Zachodzie, a polski chłop nic o niej wiedział. A przecież największe zniszczenia infrastruktury objęły właśnie ziemie polskie. W gruzach legło 60 proc. dworców kolejowych, w Kongresówce zniszczono 40 proc. dróg bitych. Szacowana kwota strat to 80 miliardów franków szwajcarskich, czyli - w przybliżeniu - 100 miliardów dzisiejszych złotych. Za moment wojna polsko-bolszewicka znowu zostawiła po sobie spaloną ziemię.

  W wyniku II wojny światowej utraciliśmy 20 proc. terytorium państwa, 40 proc. infrastruktury, a straty w ludziach nigdy nie zostały do końca podsumowane. Zmuszono nas do rezygnacji z planu Marshalla, na wniosek ZSRS musieliśmy się zrzec reparacji, a Anglicy obciążyli nas kosztami pobytu polskiego wojska na Wyspach. Ziemie Odzyskane przejmowaliśmy od Sowietów doszczętnie rozgrabione.

  Trudno wycenić straty wynikające z komunistycznej nacjonalizacji handlu i przemysłu. Do dziś nikt nie podsumował także całościowych strat okresu gierkowskiego, stanu wojennego i kolejnej wielkiej emigracji niechcianych na Zachód.

  Niechętnie liczy się koszty transformacji z początku lat 90. XX wieku, może dlatego, że jej autorzy nadal funkcjonują jako autorytety moralne.

  Wielkim wysiłkiem wydobywamy się konsekwentnie z nędzy i zacofania. Doganiamy i wyprzedzamy na zakrętach dziejowych tych, którym kiedyś było łatwiej. Spróbujmy docenić ten wspólny wysiłek.

  Specyfikacja
  ISBN978-83-8079-665-2
  Okładkamiękka
  Liczba stron424
  Wymiary150 x 210 mm
  AutorPrzemysław Słowiński
  Rok wydania2021
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu Zamknij
  • Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać recenzje
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *