Drogi i bezdroża monarchii elekcyjnej

Producent: Arti
Dostępność: W magazynie
Kod katalogowy: 406403
30,00 zł
16,50 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Drogi i bezdroża monarchii elekcyjnej można polecić wszystkim, którzy chcą - odkrywając czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów - dalej poznawać ten wspaniały okres naszej historii. Jest lekturą przesyconą ironicznym i dość luźnym jak na publikację historyczną stylem. Właśnie styl sprawia, że książka wprowadza czytelnika w klimat bezpośredniego obcowania z odległymi czasami. Jednym słowem same plusy. Wydaje się, że tyle powiedziano już o biegu naszych dziejów po śmierci Zygmunta Augusta, a tu proszę, można dopisać coś jeszcze, w ciekawy sposób dodając powiewu świeżości mocno już wyeksploatowanej historii. Zawarte w książce uwagi mają duże znaczenie dla osób pragnących pogłębić wiedzę na ten temat...

mgr Urszula Krajewska

Kolejna, trzecia już po Piastach i Jagiellonach w cyklu dziejów monarchii polskiej, publikacja Dariusza Wizora przybliża dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów od końca XVI wieku po kres wieku XVIII. Autor charakteryzuje w niej sylwetki władców, przedstawia okoliczności elekcji, opisuje ich panowanie. Głównym przesłaniem książki jest odpowiedź na pytanie: w jakim stopniu wybrani metodą viritim monarchowie przyczynili się do kryzysu i upadku Rzeczpospolitej? Publikacja napisana barwnym, potoczystym językiem łączy formę eseju z bogatą ikonografią. Nie jest - co podkreśla autor - podręcznikiem ani kompendium wiedzy o czasach elekcyjnych. Dobór wątków tematycznych, sposób ich prezentacji - poważny w treści, ale lekki w formie - sprawia, że należy potraktować ją jako zachętę do samodzielnych poszukiwań. To fascynująca podróż dla wszystkich zainteresowanych historią polskiej monarchii czasów elekcyjnych.

mgr Anna Kornacka

Doba królów elekcyjnych to ciekawy, ale czy korzystny dla Rzeczypospolitej czas? Ten okres stał się kanwą kolejnych dociekań doktora Wizora, który dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. Dobrze się stało, że Autor dołączył do grona tych, którzy piórem walczą o rzetelny, choć nie zawsze przecież chwalebny wizerunek elekcyjnych władców. Typ monarchii elekcyjnej ukształtował się po wygaśnięciu dynastii Jagiellonów i przetrwał ponad dwa stulecia, aż po kres Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Szlachta umocniła wówczas swoją pozycję, mogła wybierać króla, a nawet sama zabiegać o tron. Mocną stroną publikacji, obok wartkiego języka, jest mnogość ciekawych, dobrze opisanych zdjęć, które świetnie uzupełniają zasadniczą warstwę merytoryczną książki.

Miłośniku historii ojczystej, koniecznie przeczytaj Drogi i bezdroża monarchii elekcyjnej. To książka specjalnie dla Ciebie.

mgr Edward Mierzejewski

Specyfikacja
ISBN 978-83-7740-640-3
Okładka twarda
Liczba stron 144
Wymiary 220 x 300 mm
Autor Dariusz Wizor
Rok wydania 2017
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: