Gryf

Producent: Fronda
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 791091
54,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola
bronią jej chłopcy od Parasola a...
dowodzi nimi Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”.

Kim jest ten, który stał się legendą już za młodu? Urodził się w 1920 r. w Wołkowysku, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy. Wojskowość była wpisana w losy jego rodziny. Wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W kampanii wrześniowej żołnierz 76 Pułku Piechoty im. Ludwika Narbutta w Grodnie. W wieku 19 lat jako jeniec otrzymał od bolszewików wyrok śmierci.

W ZWZ-AK na Lubelszczyźnie był partyzantem mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go szef Kedywu, gen. August Fieldorf „Nil”. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, gdzie został ciężko ranny. Trafił do obozu jenieckiego w Murnau. Tam poznał gen. Tadeusza Kutrzebę i rtm. Witolda Pileckiego. Z polecenia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego trafił do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii Renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Palestyny i Niemiec. Służył w gwardii przybocznej królowej Elżbiety II i jej rodziny.

W wieku 82 lat, w 2002 r. wrócił do Polski. W latach 2009-14 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 r. zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”.

Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel m. st. Warszawy, laureat Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Wielokrotnie ocalił mu życie obrazek Jezusa Miłosiernego, otrzymany od matki w 1939 r. Nie ma wątpliwości, że życie zawdzięcza Bożej Opatrzności.

Zmarł 5 stycznia 2017 r. w Warszawie.

Specyfikacja
ISBN 978-83-8079-109-1
Okładka miękka
Liczba stron 520
Wymiary 160 x 240 mm
Autor Jarosław Wróblewski
Rok wydania 2016