Ikona Pieta. Nie opłakuj Mnie, Matko

49,90 zł
Dostępność: Brak w magazynie
Więcej informacji
Numer katalogowy 057491
Wymiary 150 x 210 mm

Ikona Pieta. Nie opłakuj Mnie, Matko autor: nieznany (pierwsza kwarta XIV w.).

Domowa kolekcja najpiękniejszych ikon.

Wyjątkowa okazja, by w Państwa domu znalazła się kolekcja znakomicie wykonanych reprodukcji sześciu wspaniałych ikon. Oryginalność ikon nie zawiera się jedynie w artystycznym wyrazie. Według tradycji ikona jest miejscem, gdzie Bóg jest obecny i dostępny, jest okazją, by „dotknąć poły jego płaszcza”. W kolejnych numerach katalogu prezentować będziemy jedną ikonę z kolekcji. Do każdej ikony z kolekcji dołączymy broszurę, która przedstawi jej historię, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżać się do Boga.

W chrześcijaństwie wschodnim odpowiednikiem Piety jest ikona Nie opłakuj Mnie, Matko. Jednym z piękniejszych przedstawień tego rodzaju jest niewielkich rozmiarów ikona (27x37 cm) namalowana przez nieznanego autora w pierwszej kwarcie XIV wieku temperą na desce.

Centralną część ikony zajmuje postać Chrystusa. Twarz Zbawiciela, mimo że nosząca znamiona bólu, nic jest pozbawiona szlachetnego piękna Syna Człowieczego. Najpiękniejszy spośród synów ludzkich - Chrystus w ikonografii zostaje przedstawiony jako ten, który nigdy nic utracił swojego piękna, nawet gdy Jego ciało było martwe.

Ta, która zrodziła Święte Ciało i z największą miłością Je pielęgnowała, trzyma Je w ramionach martwe, oczekując największego cudu - zmartwychwstania.

To postać Jezusa zajmuje największą część ikony. Maryja w żałobnej, ciemnej tunice i chuście pozostaje w kontraście do martwego, ale jaśniejącego dała Chrystusa.

Na świętym ciele Chrystusa widoczne są rany: ślady po gwoździach na dłoniach przybitych do drzewa krzyża oraz rana w boku powstała po przebiciu go włócznią przez żołnierza, z której wypłynęła krew i woda. Z nich sączyła się najświętsza krew obmywająca nas z grzechów.

Reprodukcja wykonana na drewnie. Wymiary to: 15x21x1,5 cm. Boki złocone, każda ikona owinięta materiałem ze złotej satyny. Wraz z ikoną otrzymają Państwo broszurę, która przedstawi historię ikony, wyjaśni szczegółowo symbolikę i pozwoli poprzez kontemplację dzieła zbliżyć się do Boga.