Szukaj
Wszystkie kategorie
  Menu Close

  Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować

  Kod katalogowy: 095872
  Dostępność: W magazynie
  Stara cena: 54,99 zł
  37,20 zł
  Najniższa cena z 30 dni: 37,20 zł
  Sprawdź warunki darmowej dostawy »
  i h
  Wysyłka do
  *
  *
  Shipping Method
  Sposób wysyłki
  Przewidywane doręczenie (od dnia wysłania)
  Cena
  No shipping options

  Książka Aleksandry Kozłowskiej i Mirelli Wąsiewicz "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować"
  CAŁA PRAWDA O ŻYCIU NA ISLANDII
  Polacy, niczym kiedyś Wikingowie, dotarli do brzegów Islandii w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś są tam najliczniejszą mniejszością narodową.

  Co sprawiło, że zostali na stałe?
  Jak żyją i gdzie pracują?
  Czy można dobrze zarobić i ile kosztuje życie na wyspie?
  Czy na Islandii warto zamieszkać?

  To pierwsza książka, która mówi o blaskach i cieniach życia na Islandii. Polacy pracują tam we wszystkich sektorach, zakładają własne biznesy, przewodzą strajkom, stoją na czele rady miejskiej. Jedni są tak bogaci, że mogą kupić żonie gwiazdkę z nieba, inni ledwo wiążą koniec z końcem.
  Historię „nowych Wikingów” piszą po swojemu. Opowiadają o problemach, których się nie spodziewali, pokazują życie na Islandii z wielu perspektyw, zdradzają miejsca, które warto zobaczyć i te, do których lepiej się nie zapuszczać.
  To historie tych, którzy zaryzykowali i postanowili przenieść na wyspę swój dom (łącznie z pianinem!).

  Od początku okazało się, że życie tu jest prostsze. Idziesz do banku czy urzędu i nie ma takich nerwów jak w Polsce. Nie masz wrażenia, że ktoś pracuje za karę. Łatwiej jest tu wszystko załatwić.

  Adam Bykowski

  Tu mamy własne mieszkanie, pracę, akceptację. To nawet nie akceptacja, to normalność. Orientacja to dokładnie coś takiego, jak kolor oczu czy włosów. Nikogo to nie dziwi, nikt o to nie pyta.
  Marcin Boroń i Patryk Mieszczanin


  Jeśli porównać tę wyspę do typu człowieka, to wydawało mi się, że Islandia jest mamą, cierpliwą i otulającą. (…) Okazało się, że częściej jest Mamą w Drapiącym Wełnianym Swetrze. Jest ciepły i daje ochronę, ale czasami może podrażnić.
  Joanna Okuniewska


  Co, u licha, ciągnie Polaków do kraju, gdzie zima trwa niemal rok? Gdzie rybi fetor wywołuje mdłości? Gdzie zdarza się rasizm, mobbing i to wszystko inne upiornie dotkliwe znane z rodzimego podwórka? A właśnie tam ludzie decydują się otworzyć nowy rozdział życia – wiją gniazda, prowadzą biznesy, a co po niektórzy myślą nawet o prezydenturze. Autorki stworzyły portrety bohaterów z kompletnie różnych środowisk i z inną ścieżką prowadzącą do północnej „ziemi obiecanej”, lecz połączonych wspólnym mianownikiem: przekonaniem, że na Islandii nic nie muszą, tylko mogą. A to jest elementarny składnik wolności działający na człowieka z siłą pożądania nie do ujarzmienia.
  KATARZYNA KUBISIOWSKA

  Polak potrafi! Nie tylko w Polsce, ale również na... Islandii. Z pewnością żadnemu z przybyłych w IX w. na wyspę wikingów, nawet przez myśl nie przeszło, że dwanaście stuleci później w krainie, którą wciąż włada natura, mieszkać będzie tak wielu przybyszy znad Odry i Wisły. Każdy z nich ma własną historię. Świetnie, że postanowili się nimi podzielić. Daleka wyspa staje się przez to choćby nieco bliższa!
  PIOTR MILEWSKI
  "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować" - reportaż Kozłowskiej i Wąsiewicz

  O autorkach:
  Aleksandra Kozłowska, Mirella Wąsiewicz – gdańszczanki, byłe dziennikarki i redaktorki Gazety Wyborczej. Dziś Mirella redaguje stronę internetową słynnego klubu Żak i prowadzi spotkania literackie, Aleksandra jest freelancerką, współpracuje m.in. z Polityką, Przekrojem i Tygodnikiem Powszechnym, dla Muzeum Emigracji w Gdyni realizowała też wywiady z Polakami mieszkającymi za granicą. W ten sposób trafiła na Islandię. Północny kraj okazał się prawdziwą wyspą skarbów – polskich historii pełnych wzlotów i upadków, nadziei i zawodów. Trzeba było je spisać. Tak zrodził się pomysł na książkę. Opowieści do niej autorki zbierały od lipca 2019 do listopada 2022 r. I już gromadzą następne. Będzie drugi sezon?

  Specyfikacja
  ISBN978-83-240-9587-2
  Okładkamiękka, skrzydełka
  Liczba stron400
  Wymiary140 x 205 mm
  AutorAleksandra Kozłowska
  AutorMirella Wąsiewicz
  Rok wydania2023
  0.0 0
  Napisz własną recenzję produktu Zamknij
  • Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać recenzje
  *
  *
  • Zły
  • Doskonały
  *
  *
  *