Ja nie mam duszy

Producent: Znak
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 059065
39,99 zł
34,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała polska.

Skandal w kościele w czasach rodzącej się psychiatrii.

Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przecie wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach -to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.

O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie -gdy prasa ujawniła sprawę - wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero wiele lat później.

Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?

150 lat temu dyskusja wokół kościoła była jeszcze gorętsza niż dzisiaj.

Natalia Budzyńska - kulturoznawczyni i dziennikarka, autorka reportaży i biografii, nagrodzona Feniksem 201 8 w kategorii eseistyka.

Specyfikacja
ISBN 978-83-240-5906-5
Okładka miękka
Liczba stron 304
Wymiary 140 x 200 mm
Autor Natalia Budzyńska
Rok wydania 2020