Królowie zachodu słońca

Producent: Arcana
Dostępność: W magazynie
Kod katalogowy: 350572
36,90 zł
29,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Henryk Skwarczyński ur. w 1952 w Felicjanowie k. Koluszek. Były wykładowca Defense Language Institute w Monterey w Kalifornii. Jako pisarz amerykański debiutował w roku 1995 w antologii Paris Transcontinental opowiadaniem A Poet, Gamblers, and Blackjack. W Polsce ukazała się m.in. Uczta Głupców i Garota, a w Stanach Zjednoczonych ostatnio pod nome de plume Henryk Zadora, powieść Green Sea of Darkness. Pisarz mieszka na przedmieściach Chicago w La Grange.

„Sądziłem, że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji, bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem napisać książkę do czytania, a nie do naukowych studiów”, pisał Zbigniew Herbert w Barbarzyńcy w Ogrodzie. Henryk Skwarczyński w Królach Zachodu Słońca oprowadza po Sewilli, Maderze, dopływa do archipelagu San Blas. Jego Ucztę Głupców nazwał Andrzej Leja w „Warszawskiej Gazecie” fenomenalną. Marek Nowakowski napisał posłowie do Majaków Angusa Mac Og. Lech Kaczyński po lekturze Z Różą i Księżycem w Herbie wysłał autorowi list, dostarczony przez kancelarię prezydencką.

Wojciech Chmielewski konstatował w artykule Samotnik z La Grange, „że panuje zadziwiająca cisza wokół pisarstwa Henryka Skwarczyńskiego”. Podobnie pisał we wstępie do Jak zabiłem Piotra Jaroszewicza, współautor przemówienia Donalda Trumpa w Warszawie, profesor Marek Chodakiewicz.

W Ameryce potomek Machiavellego, pisarz Keith Botsford, dowodził, że czytanie Skwarczyńskiego to uczta. Dodajmy, uczta na miarę Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, z którego upamiętniającej go tablicy, usunięto słowo antykomunista, jakby obawiając się, że pisarz zmartwychwstanie z wykopanej nocą przez NKWD trumny, dopełniając mocy tego, co w ponad tysiącletniej kulturze poczyniło słowo.

Kapitan Andrew W. Piotrowski

Specyfikacja
ISBN 978-83--65350-57-2
Okładka twarda
Liczba stron 144
Wymiary 150 x 220 mm
Autor Henryk Skwarczyński
Rok wydania 2020