Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem

Producent: Znak
Dostępność: W magazynie
Kod katalogowy: 058075
49,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Miłość, intryga, pożądanie – zaklęte w obrazie mistrza

Jest rok 1490. W zamku Sforzów w Mediolanie Leonardo maluje portret. Zasłony w pokoju są zaciągnięte. Modelka siedzi na krześle. Ma 17 lat i spodziewa się dziecka. Nigdy nie wyglądała piękniej niż teraz: szczupła, w czerwonej sukni ze złotym haftem, na lewej ręce trzyma białe zwierzątko, a prawą głaszcze jego futerko. Skrzypnęły drzwi. Wpadający promień światła podkreśla porcelanową bladość skóry dziewczyny. Modelka odwraca nagle głowę do tyłu. W jej ciemnych, dużych oczach maluje się ciekawość i inteligencja. Kogoś wita? A może kogoś pożegna?
Była kochanką Lodovica Sforzy, przyszłego księcia Mediolanu, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowych Włoch, i uznaną poetką.

Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu.
To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był schowany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goring i Adolf Hitler. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

Katarzyna Bik - historyczka sztuki, w latach 1990-2008 dziennikarka „Gazety Wyborczej". Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Specyfikacja
ISBN 978-83-240-5807-5
Okładka twarda
Liczba stron 400
Wymiary 150 x 210 mm
Autor Katarzyna Bik
Rok wydania 2019