-43%

Niezniszczalny. Rozmowy o Rotmistrzu Pileckim

Special Price 28,50 zł   Normalna cena 49,90 zł Oszczędzasz 21 zł
Najniższa cena z 30 dni: 44,90 zł
Dostępność: W magazynie
Więcej informacji
EAN 9788366814875
ISBN 978-83-66814-87-5
Numer katalogowy 814875
Wymiary 140 x 205 mm
Okładka miękka
Ilość stron 368
Rok wydania 2023

Rotmistrz Witold Pilecki to człowiek, który przerastał swoją epokę i potrafił dokonywać rzeczy niemożliwych. Ochotnik do Auschwitz, to dzięki jego Raportom świat mógł dowiedzieć się prawdy o hitlerowskich obozach zagłady. Po ucieczce z Oświęcimia, powrócił do walki konspiracyjnej, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po uwolnieniu z obozu jenieckiego w Murnau znalazł się we Włoszech w II Korpusie Polskim gen. Andersa.  Powrócił do kraju i zainicjował kolejny etap swojej działalności   konspiracyjnej – tym razem przeciwko władzy, którą zainstalowali w Polsce sowieccy okupańci. Aresztowany i zamordowany   przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej w 1948 r. Co było w nim inspirującego kiedyś, a co porusza dzisiaj?

Jarosław Wróblewski, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL , autor najlepszej biografii Rotmistrza, rozmawia o tym fenomenie z ludźmi, na których osoba Witolda Pileckiego odcisnęła trwały ślad. Jak poznawali historię jego życia? Jak krzyżowały się ich wzajemne losy?

Prof. Wiesław Wysocki, historyk, autor pierwszej biografii rtm. Witolda Pileckiego, która ukazała się w drugim obiegu w 1984 r
Dr Adam Cyra, historyk, pracownik i badacz Muzeum Auschwitz-Birkenau od ponad 50 lat, autor książek o rtm. Witoldzie Pileckim.
Maria Serafińska-Domańska, kierownik Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, dworze, w którym ukrywał się Witold Pilecki po ucieczce z Auschwitz
Grażyna Giec, synowa Wandy Giec – siostry rtm. Witolda Pileckiego
Krzysztof Kosior, wnuk Zofii Pileckiej-Optułowicz, prawnuk Witolda Pileckiego.
Tadeusz Płużański, syn Tadeusza Płużańskiego, który był współpracownikiem rtm. Witolda Pileckiego w jego powojennej siatce konspiracyjnej.
Jakub Sieradzki, wnuk Makarego Sieradzkiego, podkomendnego Witolda Pileckiego   w Tajnej Armii Polskiej i powojennej siatce konspiracyjnej.
Magdalena Janeczek-Tucznio, wokalistka zespołu Forteca – Walka Trwa
Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, autorka wystawy o życiu Witolda Pileckiego w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Mateusz Luśnia, organizator Warszawskiego Marszu Rotmistrza.

Inni klienci kupili również