Ocalenie dla świata

Producent: Wydawnictwo AA
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: K01108
39,90 zł
19,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Od pierwszych dni epoki chrześcijańskiej, w kluczowych momentach, kiedy dalsze losy naszej cywilizacji były niepewne i zagrożone, Bóg przychodził z pomocą posyłając ludzi, którzy decydująco wpływali na losy świata. Na kartach tej książki spotkamy świętych, papieży i chrześcijańskich władców, m.in. cesarza Konstantyna, papieża Leona Wielkiego, Chlodwiga, Karola Wielkiego i św. Franciszka. Wraz z autorką udamy się w fascynującą podróż w czasie, poznamy wspaniałe i zaskakujące zwycięstwa nad Maurami i Turkami, przemierzymy szlak znaczony milowymi kamieniami, takimi jak bitwa pod Tours i Lepanto, krucjaty, rewolucje we Francji i Rosji, a w końcu Fatima. Historia ta naznaczona jest cudami, wojnami, plagami, ideami i instytucjami, które przyczyniły się do powstania, ukształtowania i ocalenia chrześcijańskiej cywilizacji Zachodu.

Wszyscy, jak sądzę, zgodzimy się, że każdy katolik powinien wiedzieć coś na temat katolickiej przeszłości, ponieważ to ona kształtowała teraźniejszość Kościoła i zachodniej cywilizacji. Nie wystarczy znać nasz katechizm, żywoty kilku świętych i parę historii biblijnych. To, co znajdujemy w Biblii, jest w istocie szczegółową relacją na temat tego, jak Bóg działał w historii narodu wybranego: kierując nim, nagradzając go i udzielając reprymendy.

A mimo to z jakiejś przyczyny skłonni jesteśmy sądzić, że ta boska obecność ulotniła się wraz z pojawieniem się świata chrześcijańskiego i nie potrafimy dostrzec Bożej ingerencji w historię po czasach apostolskich. Historia jawi się zatem jako gmatwanina wydarzeń pozbawionych dostrzegalnego sensu.

W książce tej starałam się dokonać dwóch rzeczy: po pierwsze przedstawić dziesięć istotnych dat – niektóre z nich skupiają się w jednym kalendarzowym dniu, inne wiążą się z okresem miesiąca lub roku – wokół których czytelnik mógłby zgrupować główne tematy historii chrześcijaństwa; a po drugie chciałam wskazać sposoby działania Boga w stworzonym przez Niego przemijającym świecie, oraz podać przykłady Jego niezaprzeczalnej interwencji. Najpierw spojrzymy na „Bożą niespodziankę”, jaką było nawrócenie cesarza Konstantyna i wydany przez niego w roku 313 edykt radykalnie zmieniający historię Kościoła, a tym samym historię Zachodu, gdzie cywilizacja katolicka pierwotnie się ukształtowała. Skończymy w roku 1917, kiedy to Matka Boska pojawiła się w Fatimie; był to ten sam rok, w którym wybuchła rewolucja komunistyczna w Rosji.

Każda z tych dat – jak wszystkie daty w tej książce – jest punktem odniesienia dla całej epoki.

Fragment Wstępu

Specyfikacja
Podtytuł Cuda, które zmieniły bieg historii
ISBN 978-83-62927-36-4
Okładka twarda, obwoluta
Liczba stron 320
Wymiary 140 x 200 mm
Autor Diane Moczar
Rok wydania 2011
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: