Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy

Producent: Znak
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 057375
46,90 zł
39,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Poszli walczyć uzbrojeni w biało-czerwone opaski.

Nie wyskoczyłbyś po ten karabin? Przydałby się nam!" - usłyszał „Julek" od swojego dowódcy. Pod niemieckim ostrzałem zdobył upragnioną broń.

Dziewczyn do tego nie biorą" - dowiedziała się „Pączek", gdy oświadczyła, że chce walczyć z bronią w ręku. By móc strzelać, udawała mężczyznę.

Gdybyś po niego nie przyszedł, toby żył" - oświadczyła „Jurowi" matka kolegi poległego w Powstaniu.

Powstanie miało trwać maksymalnie trzy doby. Na tyle mieli być przygotowani. Walczyli 63 dni. Codziennie musieli żegnać przyjaciół, z którymi ramię w ramię brali udział w nierównym boju z Niemcami.
Magda Łucyan przeprowadziła rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Zapytała ich o wspomnienia z tamtego okresu. Dlaczego poszli walczyć? Jak wyglądało ich pożegnanie z rodzicami? Nie bała się pytać ani o tragedie, ani o dobre chwile - o dzień, który określają jako „najpiękniejszy w ich życiu".
Powstańców jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę posłuchać ich opowieści. Dowiedzieć się, jak zapamiętali chwile w powstańczej Warszawie. Usłyszeć, jak oceniają podjęte wówczas decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom.

Wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać".

Magda Łucyan (rocznik 1991) - rodowita warszawianka, dziennikarka „Faktów TVN", autorka cykli rozmów ze świadkami historii - „Powstańcy", „Obóz" i „Getto", które były emitowane w TVN24. Pracę w mediach rozpoczęła zaraz po maturze, przez pierwsze lata związana była z Radiem ZET. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.

Specyfikacja
ISBN 978-83-240-5737-5
Okładka twarda
Liczba stron 288
Wymiary 170 x 230 mm
Autor Magda Łucyan
Rok wydania 2019