Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci

Producent: Wydawnictwo M
Dostępność: BRAK W MAGAZYNIE
Kod katalogowy: 434295
39,90 zł
34,90 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

Rabunek i germanizacja dzieci z krajów okupowanych przez III Rzeszę odbywały się według z góry przyjętego schematu. Nazistowska machina zniemczania określała precyzyjnie, jakie dzieci czeka przyszłość w „aryjskiej rasie panów”, a które -w wyniku bezlitosnej selekcji - zostaną skazane na zagładę.

Julek staje przed komisją rasową. Rozbierają go. Ma jasne włosy, niebieskie oczy. Zawieszają mu na szyi tabliczkę: nadaje się do Rzeszy.

Jaś ma pięć lat. Zostaje uznany za "wartościowego” . Robią z niego johanna Dobermanna, potem Hansa Glucka.

Ośmiotygodniowy Henryk trafia do Niemki. Dorasta jako Heinrich, nie wiedząc, że jest Polakiem.

Dorotka przychodzi na świat w ubikacji. Pierwsze dni życia spędza z matką -robotnicą przymusową. Potem zjawia się esesman. Zabiera dziecko.

Z Maksem w zakładzie jest 60-70 dzieci. Wszystkie polskie. Ale nikt po polsku nie mówi. Jest zakaz.

Zita z zapałem uczestniczy w spotkaniach hitlerowskiego Związku Niemieckich Dziewcząt. Kiedyś spotyka Janka, którego zna z obozu w Łodzi. Janek mówi jej: „Pamiętaj, że jesteś Polką”.

Takich historii powinno być około 200 tysięcy.

„Teraz jesteście Niemcami” to książka o polskich dzieciach - ofiarach zbrodniczej polityki rasowej III Rzeszy. W Niemczech, Austrii i innych państwach do dziś żyją ludzie, którzy nigdy nie dowiedzą się, że zostali porwani, by stać się Niemcami. Inni - wielu z nich w Polsce - wciąż szukają swoich korzeni.

Specyfikacja
ISBN 978-83-8043-429-5
Okładka miękka
Liczba stron 392
Wymiary 170 x 240 mm
Rok wydania 2018