Konfederacja barska w komiksie

Producent: Wydawnictwo AA
Dostępność: W magazynie
Kod katalogowy: 641261
119,00 zł
49,00 zł
Sprawdź warunki darmowej dostawy »

29 lutego 1768 roku w małym miasteczku Bar na Podolu zawiązała się konfederacja w obronie wiary i wolności katolickiej. Na jej czele stanęli Michał Krasiński i Józef Pułaski. Jednym z celów konfederacji barskiej była detronizacja Stanisława Augusta Poniatowskiego i przywrócenie dziedziczności tronu, który chciano oddać w ręce dynastii saskiej, występowano tym samym przeciwko protektoratowi Rosji.

Konfederacja szybko rozprzestrzeniała się na ziemiach Rzeczypospolitej. Walki poza Podolem prowadzono także w Małopolsce, Wielkopolsce i na Litwie. Choć wielu dowódców, jak Kazimierz Pułaski, Józef Zaremba czy Michał Walewski, zasłynęło z zaciętych walk z Rosjanami, nie udało się doprowadzić do większych zwycięstw, które ostatecznie zakończyłyby konflikt. Po kilku latach ciężkich zmagań walki stopniowo wygasały, a do kraju zniszczonego wojną i pogrążonego w chaosie wkroczyły wojska państw ościennych, które 5 sierpnia 1772 roku podpisały traktat rozbiorowy.

Komiks „KONFEDERACJA BARSKA - EPIZOD KRAKOWSKI” opowiada o niezwykłych, lecz mało znanych dziejach obrony podkrakowskiego klasztoru za czasów konfederacji barskiej i śmiałym wypadzie na Wawel opanowanym w tym czasie przez Moskali. Czy uda się konfederatom wytrwać i pozostać niezwyciężonymi dla wojsk rosyjskich? Czy może jednak ulegną przewadze wroga, zmęczeniu, zdradom i dezercjom wśród swoich?

Mija właśnie 250 lat od zawiązania konfederacji barskiej.

Czym było to pierwsze narodowe powstanie?

Dlaczego przez lata było ono inspiracją dla kolejnych pokoleń do nowych zrywów niepodległościowych?

Czerna na Konfederatów cześć poeci pisali wiersze i pieśni?

Być może komiks choć w małym stopnia odpowie na te pytania...

Specyfikacja
ISBN 978-83-7864-126-1
Okładka twarda
Liczba stron 120
Wymiary 230 x 330 mm
Autor Paweł Kołodziejski
Rok wydania 2017
Klienci, którzy kupili ten produkt nabyli również: